Írott betűtípusokról röviden
Már régóta tervezem, hogy egy kis tipográfiát boncolgatok egy postban. Az a baj a tipográfiáról regényt lehetne írni, nem is tudtam, hogyan kezdjem el, hogy ne legyen hosszú, de most kiemelném innen a kalligráfiához kapcsolódó témát, röviden. Fontok négy nagy csoportosítása:
- talpas (serif) – klasszikus
- talpatlan (sans-serif) – modern
- kézírásos (script) – egyéni/személyes
- dekor (decorative) – stílusos
A kézírást utánzó betűtípusok, manapság nagyon népszerűek és változatosak! Eredetileg valamilyen írószerrel történik az elkészítésük. Ezeket digitalizálva, fonttervező programok segítségével készülnek el a fontok.
Ezeket a betűtípusokat nem hosszú szövegek írására tervezik, a szemnek megterhelő a hosszú szövegek olvasása ilyen stílusban. Viszont nagyon szuperül funkcionál díszítő elemként, így a betűkeverés szempontjából is jól alkalmazható. Közkedvelt az alkalmi kiadványokon. Hoztam is egy általam készített-rajzolt karácsonyi képeslapot.
Visszatérve a betűkeverésre, ezek a kézírásos betűtípusok, nagyon jól mutatnak a talpatlan-egyszerű fontokkal. Azért passzolnak egymáshoz, mert az egyszerűség és letisztultság emeli ki a kézírás szépségét, tartják az egyensúlyt és nem nyomják el egymást. Néha kombinálhatjuk a kézírást dekorfontokkal, de nagyon vigyázni kell vele, mivel mindkettő alapjában díszítő jellegű.
Ahhoz, hogy a szövegünkben hangsúlyokat és “szépséget” teremtsünk kontrasztot kell használnunk. Ezt elérhetjük méretek kombinálásával, sortávolságokkal esetleg színekkel.
Általános szabály, hogy szövegekben 2-3 betűtípusnál sose használjunk többet, az már káosz lesz. Pinteresten szuper jó segédleteket lehet lelni, melyekből sokat lehet tanulni. Én már mindent más szemmel nézek 🙂 egy kiadványt, egy tv reklámot, egy blogbejegyzést – nézem a betűtípusokat és -stílusokat , a kontrasztokat stb. ezeket memorizálom, alkalmazom.
Ha tetszett ez a rövid kis bejegyzés, oszd meg a barátaiddal is!
Szép napot!